Konserwacja orbitreka – jak dbać o sprzęt?
Orbitrek to znakomite urządzenie do codziennej dawki ćwiczeń, do zachowania ciała w znakomitej formie. Wygoda w postaci domowych treningów sprawia, że sprzęt ten staje się coraz popularniejszy. Jednak zakup nawet najlepszego orbitreka nie uchroni go przed zużyciem. Niezliczone ilości treningów mają istotny wpływ na jakość działania sprzętu. Dlatego każdy posiadacz takiego urządzenia do ćwiczeń powinien we własnym zakresie dbać o jego prawidłową i regularną konserwację. Co robić?
Dla własnego bezpieczeństwa oraz umyślnego nie niszczenia sprzętu należy koniecznie regularnie orbitrek czyścić. Mimo iż w warunkach domowych narażony jest tylko na kurz, to jednak co jakiś przetarcie wilgotną ściereczką w zupełności wystarczy. To jedyny skuteczny i pewny środek, nie ma sensu używać żadnych specyfików, roztworów chemicznych. Należy również prawidłowo przechowywać orbitrek, najlepiej w miejscu suchym, miejscu gdzie jego elementy składowe nie będą narażone na wilgoć. Spotkanie naszego sprzętu z wilgocią to prosta droga do korozji.
Przed każdym treningiem należy sprzęt prawidłowo przygotować, co oznacza postawić na stabilnym podłożu i sprawdzić czy nie chybocze się na boki, czy rzeczywiście trzyma odpowiednią pozycję. Ćwiczenia wykonywane na orbitreku nie trzymającym prawidłowej pozycji oraz chyboczącym się, to nie tylko zagrożenie upadku ale przede wszystkim szybkie zużywanie się jego elementów konstrukcyjnych.
Dłuższa eksploatacja orbitreków prowadzi do luzowania się śrub. Wszelkie śruby, wszelkie pokrętła powinno się raz na jakiś czas sprawdzić pod kątem ich prawidłowego mocowania. Jak często to robić? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ważne aby po prostu doglądać tych elementów i reagować na jakiekolwiek odstępstwa od standardu. Luźne śruby, pokrętła czy też zbyt mocno dokręcone działają niekorzystnie na żywotność materiału.
Komputer, wyświetlacz, licznik czyli brak prawidłowego działania to znak, że odpowiednie elementy, przewody nie są dostatecznie mocno podpięte lub też po prostu się odczepiły. Może być również problem z baterią, jednak w większości modeli zużycie baterii jest sygnalizowane.
Opór w trakcie treningu. Jak wiadomo orbitreki i ich działanie opiera się na mechanizmie oporu. Jeżeli w trakcie treningu odczuwa się zbyt lekki opór, jeżeli nie ćwiczy się w taki sam sposób jak wcześniej to warto sprawdzić linkę, jej napięcie, czy jest dobrze zamocowana.